Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/1bmt.pl/includes/menu.inc).

Czemu sprawy związane z bezpieczeństwem są tak istotne w miejscu pracy, zasady szkoleń pracowników w tym zakresie.

Sprawy związane z bezpieczeństwem w miejscu pracy są niezwykle istotne, ponieważ od tego zależeć może bezpieczeństwo a niekiedy i życie ludzi. W ostatnim czasie bardzo dużo polepszyło się w tych kwestiach, nie tylko jeżeli będzie chodzić o przepisy, lecz również świadomość właścicieli firm.


Zdali ono sobie bowiem sprawę, że mniej kosztowne będzie zakupić konieczny sprzęt do ochrony i dać go pracownikom, niż później płacić spore kary czy odszkodowania. Każde zdarzenie w pracy to także konieczność wykonania długiej procedury wyjaśniającej, która się czasami opiera o prokuraturę. A zaniedbania w kwestiach bezpieczeństwa mogą być ukarane w dotkliwy sposób. Jeżeli nawet nie przydarzy się żaden wypadek, to znalezione w razie jakiejś kontroli nieprawidłowości mogą być podstawą do wystawienia mandatu czy innej kary. A najmniejsze nawet zdarzenie spowodowane tym, że łamano procedury czy nie zagwarantowanego odpowiedniego wyposażenia ochronnego to jeszcze więcej problemów. W dalszym ciągu są oczywiście firmy, które próbując ograniczyć kosztów oszczędzają także na rzeczach wiążących się z bezpieczeństwem, lecz jest ich coraz mniejsza ilość.


firma - przekrój
Author: Ministerio de Relaciones Exteriores
Source: http://www.flickr.com
usługi bhp warszawa
Author: Aspiration
Source: http://www.flickr.com


Równie istotna co zapewnienie ochronnego wyposażenia jest także odpowiednia wiedza zatrudnionych i pełna świadomość konsekwencji zaniedbań. Niestety najlepszy nawet sprzęt pomoże bardzo niewiele, jeżeli ludzie nie będą się bezpiecznie zachowywać, łamiąc wszelakie przepisy. Dlatego też bardzo dużą rolę odgrywają systematyczne szkolenia BHP, które są zresztą wymagane przez przepisy prawa. Powinny być przeprowadzane one co określony czas, i podczas nich powinno się przekazać pracownikom całą konieczną wiedzę potrzebną do tego, aby bezpiecznie pracowali. Tego typu szkolenia powinny być przeprowadzone przez osoby mające odpowiednie uprawnienia. Może to być osoba zatrudniona w firmie, a można też wynająć jedną z firm świadczących usługi bhp Warszawa.


Zakres tematów powinien być dobrany do charakteru pracy, jaką wykonują szkoleni pracownicy. Całkowicie czego innego potrzebować bowiem będą informatycy albo księgowi, a co inne będzie niezbędne operatorom maszyn czy kierowcom ciężarówek.