Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/1bmt.pl/includes/menu.inc).

Metody oceny zatrudnionego

Każdy biznesmen co pewien czas dokonuje diagnozy swych ludzi. Informacje takie jak skuteczność czy umiejętność kooperacji z innymi pracownikami wpływają nie jedynie na podejmowanie decyzji co do losu pojedynczego pracownika, ale przede wszystkim przekładają się na zysk przedsiębiorstwa.
Odprawa pracobiorcy to zazwyczaj ostateczność. Dobry zwierzchnik w pierwszej kolejności próbuje wyszukać należyte miejsce dla problematycznego pracownika, wychodząc z założenia że ponieważ iksa zaangażował, niezbędne będą mu jego umiejętności. Poza tym pracobiorca to przecież konkretne wydatki.

Strategii na weryfikację pracobiorców jest dużo. Prosta ocena pracownicza to zwyczajna obserwacja. Metoda ta ma jednakże wiele wad. Podstawową jest fakt, iż zazwyczaj przełożonemu trudno jest zachować bezstronność.
pracownicy podczas konferencji
Author: Dell Inc.
Source: http://www.flickr.com
Jednocześnie wiemy iż pracownicy w obecności zwierzchnika instynktowne będą próbować odgadnąć oczekiwania przełożonego, co może wywrzeć wpływ na obiektywizm wyników, a przez to na właściwość postanowień.Stąd warto pomyśleć nad zleceniem takich badań wyspecjalizowanej jednostce. Takowe wyjście pozwala nie tylko zachowywać neutralność. Osoba przeprowadzająca badanie nie jest zaangażowana emocjonalnie w stosunku do badanej podgrupy czy jednostki, ocena pracownicza będzie zatem lepsza jakościowo. Specjalista posiada też zwykle większą wiedzę na temat psychologii, w związku z czym łatwiej dostrzeże mniej oczywiste przyczyny kłopotów.

Jedną z metod uzyskania bezstronnych wiadomości o pracowniku lub grupie pracowników jest ocena 360 stopni. Sposób ten polega na sporządzeniu kwestionariusza skierowanego do badanego pracobiorcy oraz jego bezpośredniego otoczenia.
pracownik w biurze
Author: Victor1558
Source: http://www.flickr.com
Na te same pytania dotyczące osoby badanej odpowiadają: bezpośredni zwierzchnik, podlegli pracownicy, równorzędni pracownicy a nawet osoby z zewnątrz (dla przykładu klienci firmy). Moglibyśmy ocenę taką obrazowo przyrównać do pierścienia otaczającego osobę badaną, stąd jej określenie: ocena 360 stopni.

Ocena pracownicza nie jest jedynie sposobem na podniesienie skuteczności przedsiębiorstwa. Przydaje się również osobie badanej, bowiem w sposób bezstronny pokazuje jak dana osoba jest postrzegana przez otoczenie. Dzięki tej informacji pracownik (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-czy-kompetencje-miekkie-sa-kluczem-do-sukcesu) może zadbać o własny osobisty rozwój.