Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/1bmt.pl/includes/menu.inc).

Jak to policzyć? - księgowość wspólnot mieszkaniowych – podpowiedzi

Wspólnota mieszkaniowa jest zajmującym przedmiotem rozważań , tak pod względem społecznym jak i finansowym. Idąc za definicją wspólnota mieszkaniowa to wspólnota właścicieli, których obiekty wchodzą w skład konkretnej nieruchomości. Warto dowiedzieć się więcej na temat jej finansów. Wspólnota tego rodzaju powstaje z mocy prawa w chwili wyodrębnienia się wejściowego lokalu. Zakładane są tu dwie księgi wieczyste: lokalowa i budynkowa. Wspólnota mieszkaniowa mimo, że nazywana jednostką organizacyjna nie posiadającą osobowości prawnej często jest zaopatrzona w instytucje wewnętrzne, siedzibę REGON czy NIP, a także tym jest płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) od otrzymanych dochodów (poza zaliczkami lokatorów, w sensie właścicieli mieszkań).

serwis internetowy
Author: katrien berckmoes
Source: http://www.flickr.com
Istnieją dwa typy wspólnot mieszkaniowych: małe i duże, obie działają na podstawie ustawy o posiadaniu lokali.

Zaciekawiły Cię podane treści? Bardzo nas to raduje i tym samym zachęcamy Cię do serwisu autora po nową porcję wątków.

Już po tej zwięzłej informacji wiemy, że rozliczanie wspólnot mieszkaniowych łódź to rzecz złożona (zwłaszcza w wielkich miastach takich jak Kraków, Warszawa czy Katowice). Wspólnoty mieszkaniowe nie muszą prowadzić ksiąg rachunkowych w imię z ustawą o rachunkowości. Do tego rodzaju działań wystarczą jedynie tzw. „inne ewidencje”. Są one formą przez, którą rozliczanie wspólnot majątkowych jest uproszczone - opublikowany tutaj. Pozwalają one na pominięcie nieistotnych elementów, z drugiej strony istnieje możliwość rozbudowania innych punktów istotnych dla WM. Gdy chodzi o rozliczanie wspólnot mieszkaniowych Łódź obejmuje rozlicznetypy kosztów.blok mieszkalny
Author: Dennis Adams
Source: http://www.flickr.com
Ogólnie można je rozdzielić na dwie grupy: koszty utrzymania nieruchomości (zobacz pożyczka prywatna pod zastaw nieruchomości) wspólnej (np. media dostarczane do części publicznej, utrzymanie czystości, naprawy, ubezpieczenie) i koszty świadczeń dostarczanych do lokali według potrzeb indywidualnych właścicieli. Koszty ponoszone przez wspólnotę mieszkaniową podlegają rozliczeniu po zakończeniu roku obrotowego, którym dla wspólnoty jest rok kalendarzowy. W sprawozdaniu finansowym prezentuje się nasze przychody, poniesione koszty, a także osiągnięty wynik, czyli różnicę pomiędzy przychodami a kosztami. Do wyniku finansowego trzeba zaliczyć m .in.: wynik dotyczący wykorzystania, wyniki na poszczególnych rodzajach mediów, wyniki dotyczące remontów. Rozliczenie łączne wspólnoty dotyczy tego, że osiągnięte przez wspólnotę wyniki cząstkowe rozlicza się na poszczególnych właścicieli lokali, których indywidualne rozliczenia razem składają się na rezultat całej wspólnoty (poza funduszem remontowym).

Niewykorzystane środki z danego roku nie są rozliczane, przechodzą na kolejny rok. Łódź, Kraków, Poznań – polskie miejscowości usiane są wspólnotami mieszkaniowymi. W przypadku dużych wspólnot warto zwrócić się o radę do fachowego biura rozliczeń lub wziąć księgową, która jest biegła w tego typu rachunkach, ewentualnie istnieje możliwość wzięcia udziału w szkoleniu, wnoszącym wiele do tej tematyki. Wspólnota mieszkaniowa jest podmiotem specyficznym, dlatego należy być bardzo odpowiedzialnym podczas prowadzenia jej finansów. Warto, by zarówno lokatorzy jak i zarząd byli tego świadomi.