Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/1bmt.pl/includes/menu.inc).

O tym co idealnie znane, co ulega zmianie jak wszystko, lecz jednocześnie ciągle jest niezmienne. Co to takiego?

Żeby świat mógł istnieć w obecnej formie musiało powstać dużo wynalazków, jakie go zrewolucjonizowały. Można by wymienić wiele z nich... Nie no oczywiście, że nie, no chyba, że ktoś ma w planach naprawdę sprawdzić te zagadnienia – najlepiej sięgnąć po encyklopedię lub poszukać w Internecie. Korzystnie skupić się na najbardziej istotnych wynalazkach, na czymś, co wszyscy znamy, ale nie zdajemy sobie sprawy, czym ten wynalazek naprawdę jest. Weźmy na przykład taki druk.

Według definicji jest to kilkukrotne odbicie obrazu z formy drukowej na papier, przykładowo, czyli na drukowe podłoże. Potocznie drukiem można także określić każdą kopię, tak zwaną, odbitkę drukową.

Oczekujesz na następny artykuł? Pragnę poinformować Cię, że moja strona (https://protlumaczenia.pl/obslugiwane-miasta/tlumacz-przysiegly-torun/) jest już dostępna. Zatem namawiam do przejrzenia jej.

Owszem, trochę ten język specjalistyczny jest dziwny, lecz co najważniejsze, druk powstaje wtedy, gdy jesteśmy w stanie go przenieść z formy drukowanej właśnie na papier.

Poszczególne kopie również są określane drukiem. Drukiem jesteśmy w stanie też nazwać różnorodne techniki powielana tekstu i grafiki, i to na płaszczyźnie tradycyjnej, jak również sposobem nowoczesnym. Wielu jednakowoż się upiera przy określeniu, iż ten nowoczesny druk to po prostu wydruk. Czasy jednakże się zmieniają, nie można ich zastopować, więc od kiedy wprowadzono do drukarń druk cyfrowy i techniki komputerowe, to częściej przez druk jesteśmy w stanie rozumieć też wydruk przeznaczony na skalę przemysłową.

Jak dowodzą znawcy, historia druku jest krótka. Dlaczego? Otóż, polega ona na nanoszeniu obrazu sposobem odbicia – jak wspomnieliśmy na początku – formy drukowej na podłoże drukowe przy pomocy farby drukowej, zaś w historii ludzkości dość długo nie było dostępu do tego typu tworzywa, jakie byłoby odpowiednie, ażeby idealnie przyjmować szybkoschnącą farbę.


Jak można przeczytać w historycznych źródłach, pierwszym tego typu podłożem był papier wynaleziony w Chinach.. To dzięki niemu druk mógł rozwinąć się w estampaż. Chyba pierwszym przedmiotem, który zasługuje na miano wyrobu poligraficznego była odbitka drzeworytnicza z Chin. To właśnie od tego wydarzenia jesteśmy w stanie mówić o poligrafii, jak o wydajnym powielaniu treści, i to takich tekstowych, jak i graficznych.

Obecnie powszechny jest druk różnych dokumentów i już nawet nad tym nie myślimy. Poznaliśmy usługi drukarskie, wiemy mniej więcej jakie są ceny, jak drukarnia cennik. Teraz, kiedy potrzebujemy coś wydrukować, małą czy wielką rzecz, szukamy drukarni w... Internecie.