Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/1bmt.pl/includes/menu.inc).

Pracowałeś na urlopie? Policz ile wynosi twój ekwiwalent za 2014 rok

Za niewykorzystany przez pracownika urlop należy się ekwiwalent, który wyliczany jest od ilości dni niepracujących oraz rodzaju zatrudnienia. Jeśli pracownik nie jest zagrożony rozwiązaniem umowy szef ma obowiązek wywiązać się z wypłacenia mu ekwiwalentu. Kilka dni dla pełnoetatowców równa się większej sumie pieniędzy.


Współczynnik, na podstawie którego ma miejsce obliczanie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop zależy od liczby dni miesięcznie przepracowanych. Wskazana w każdym roku wartość jest różna, ponieważ zależy od dni wolnych ustawowo.
praca
Author: gwaar
Source: http://www.flickr.com
Odejmując je wszystkie od 365 dni otrzymamy liczbę wszystkich dni roboczych – w bieżącym roku wynosiła ona 250. Później ta wartość jest dzielona przez miesiące (12), bez problemu więc obliczyć, że współczynnik ekwiwalentu za obecny rok wynosi niecałe 21. Od tej wartości bardzo łatwo jest już wyliczyć ilość pieniędzy którą pracujący powinien dostać od pracodawcy.

Jeśli tego typu tematyka jest dla Ciebie niebagatelna, to koniecznie zerknij na serwis, który bez wątpliwości także przyciągnie Twoją uwagę!

Dochodzą do tego godziny i dni nadpracowane. Szczegółowe przepisy na artykuł na kancelariaprawnajr.pl.
Przez wskazaną wartość mnoży się później ilość dni przepracowanych zamiast urlopu oraz liczbę godzin (kolejne mnożenie). W ten sposób za 4 dni urlopowe nadpracowane wychodzi 32 „godzinodni” i to razy wspomniany współczynnik, co daje kwotę ponad 700 złotych, którą firma jest winna pracownikowi wypłacić.

Jeśli pracujemy nie na pełny etat wartość ustala się, a właściwie mnoży się przez ułamek równy naszemu etatowi. Gdy jest to pół etatu, parametr 20,83 mnożymy przez 1/2, ćwierć etatu – przez jedną czwartą, itd. Przy liczeniu kwoty zaległej iloczyn wygląda analogicznie – wyliczoną stawkę dla etatu niepełnego mnożymy przez iloczyn godzin i dni przepracowanych zamiast urlopowania. Podstawą ekwiwalentu jest zatem godzina pracy która nie została wykorzystana na urlop, a nie dzień pracy.

Prawo do ekwiwalentu regulowane jest rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Dokładna, specjalistyczna procedura ustalania, mnożenia i dzielenia współczynników jest tam skrupulatnie opisana. Dokument reguluje także sytuacje, w których pracodawca nie ma obowiązku wypłacania pracownikowi pieniędzy.

Czy pragniesz, poznać inne tego rodzaju wiadomości? Jeśli tak, to kliknij ten odnośnik oraz zobacz w artykule (https://www.magdalenagrzeskowiak.pl/prawo-rodzinne/alimenty-warszawa.html) więcej porad. One niewątpliwie także Cię zainteresują.

Sytuacja taka jest wtedy, gdy pracujący chce skorzystać z urlopu na kolejnej umowie po rozwiązaniu aktualnej oraz w przypadku wygaśnięcia ostatniej umowy.


Rekomendujemy:

Wyświetl większą mapę