Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/1bmt.pl/includes/menu.inc).

Kiedy pracownik może wziąć bezpłatny urlop?

W każdym momencie zatrudniony ma prawo dostarczyć wniosek o ów urlop. Jednak od decyzji szefa zależy, czy go otrzyma czy nie.


Urlop bezpłatny, o jaki zatrudniony może poprosić pracodawcę dostarczając mu wniosek o urlop bezpłatny, umożliwia przerwanie realizowania pracy dla chlebodawcy bez zrywania umowy o pracę.


telefon
Source: www.morguefile.com


Może być celowy w przypadkach, w których mamy pracę alternatywną, na przykład w formie kontraktu czasowego dla drugiego chlebodawcy czy też mamy inne istotne powody, jakie uniemożliwiają czasowe świadczenie pracy (np. konieczność zaopiekowania się kimś z rodziny przez jakiś okres). Zanim jednak złożysz wniosek o urlop bezpłatny, wskazane jest gruntownie zastanowić się , co się z taką formą zaprzestania świadczenia pracy łączy. Pamiętaj, że chlebodawca nie ma obowiązku wyrażenia zgody na taki urlop (zobacz urlop na żądanie) (nie musi także motywować swojej odmowy). Jeżeli jednak zgodzi się, powinieneś zatroszczyć się o to, ażeby nie było żadnych wątpliwości, iż na taki urlop możesz pójść. Gdy dla przykładu pracodawca zgodzi się ustnie a ty nie masz żadnych świadków, jacy by to słyszeli, pracodawca może zwolnić cię dyscyplinarnie za pogwałcenie obowiązków, gdy przestaniesz przychodzić do pracy.https://www.eena.pl/aktualne-oferty-pracy.html (zobacz https://www.eena.pl/aktualne-oferty-pracy.html)Z tej przyczyny zgodę pracodawcy na ów urlop warto otrzymać pisemnie i mieć dowód tego, że chlebodawca wyraził na niego zgodę.
Zatrudniony na urlopie bezpłatnym nie będzie objęty społecznym ubezpieczeniem – nie są za pracownika odprowadzane składki. Oznacza to, że przez pierwszy miesiąc urlopu bezpłatnego możesz skorzystać z medycznej opieki darmowo – później jednakże stracisz do niej prawo.