Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/1bmt.pl/includes/menu.inc).

Co mogłoby okazać się ciekawym sposobem na posiadanie działalności gospodarczej?

Jedną z interesujących form rozpoczęcia przygody z biznesem może być skorzystanie z gotowego systemu sprzedaży produktów, świadczeń albo technik. Opiera się on na stałej i ścisłej kooperacji między ustawowo oraz odrębnymi finansowo firmami: franczyzodawcą i jego nabywcami, czyli tak zwanymi franczyzobiorcami.


Taka postać prowadzenia firmy należy do tzw. umów nienazwanych, czyli nieuregulowanych osobnymi przepisami w Kodeksie cywilnym albo w jakiejkolwiek odrębnej ustawie.


specjalna sala ka konferencje
Author: K2 Space
Source: http://www.flickr.com
umowa mówiąca o takiej formie działalności jest tworzona opierając się o całą regułę swobody umów. Franczyza jest określona zatem stosunkiem umowy, zasadami współżycia społecznego oraz przepisami konkretnych ustaw. Umowa tyczy się tzw. pakietu franczyzowego, jaki miałby być udostępniony franczyzobiorcy. W kontrakcie zdefiniowane musi być m.in. jego wynagrodzenie (zobacz ile za dzień chorobowego) oraz zakres pakietu. Mogą w nim być prawa odnoszące się do m.in. własności przemysłowej. Jest to oparte na wieloletnim doświadczeniu całe zaplecze, jakie ma w założeniu zapewnić franczyzobiorcy powodzenie jego działalności. Wiedza ta mogłaby być udostępniana w systemie cyklicznie przeprowadzanych szkoleń.


bank


Mogą to zostać uprawnienia do korzystania z znaków towarowych, wzorów użytkowych lub różnych uprawnień. Franczyzodawca przekazuje zatem franczyzobiorcy swoje doświadczenie oraz wprowadza franczyzobiorcę do prowadzonej przez siebie sieci organizacyjnej.


Posiadanie firmy w ramach franczyzy jest często rozwiązaniem pożądanym dla przedsiębiorcy, gdyż korzystanie z wypracowanej renomy oraz wypracowanego sposobu na działanie firmy zwiększa prawdopodobieństwo zysku prowadzonej działalności.